Güleryüz Engelliler Tiyatro Derneği Van’da açıldı
VANNE FUAR

Güleryüz Engelliler Tiyatro Derneği Van’da açıldı

Engellilerin sosyal yaşama kazandırılması amacıyla kurulan Güleryüz Engelliler Tiyatro Derneği Van’da açıldı.

Abone Ol

2021-09-15 01:28:41 | Son Güncelleme : 2021-09-19 08:02:10

Güleryüz Engelliler Tiyatro Derneği Van’da açıldı

Engelli vatandaşların tiyatro çalışmalarının yapılacağı dernekte,  elde edilen gelirlerden ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye, protez cihazı ve baston gibi yardımlarda bulunulacak. Dernek aynı zamanda sergilenecek oyunların bilet satış merkezi olacak. Güleryüz Engelliler Tiyatro Derneği  Van’daki ilk  gösterisini ise 14 Eylül’de gerçekleştirecek.

Dernek başkanı Erdi Şahar, böyle bir merkezi açmaktan ötürü yaşadığı mutluluk ve gurunu dile getirdi. Şahar, “Gülenyüz Engelliler Tiyatro Derneği’nin  İzmir ve Mardin’de lokasyonları var. Buradaki amacımız engelli kardeşlerimizin tiyatro biletlerinin satış noktası olmak, biletten elde edilen gelirlerle  yardıma ihtiyacı olan kardeşlerimizin eksikliklerini tamamlamak. Örneğin  baston, protez cihazı, sandalye gibi  ihtiyacı olan kardeşlerimize eksiklerini temin etmek istiyoruz. Şuan için belirlenen projelerimiz mevcut fakat ilk etapta merkezi Van’a taşımak istediğimiz için ofisimizi kurduk. Böyle ilerlemeyi düşünüyoruz. Yıllardır bize destek olan Van İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Hamdi Gülpınar Bey'e teşekkür ediyorum. Albayımızla Van'da tanıştık, Sayın Gülpınar, tayin sebebiyle  şu an Ankara'da Lojistik Komutanı Teknik Okul Müdürlüğü yapıyor.  Kendisi manevi abimdir, Çok büyük destekleri vardır. Her zaman yanımızdadır. Her ne kadar Ankara'da olsa da kalbimizdedir. Destekleri için teşekkür ederiz. Ayrıca 6. Hudut Alay Komutanımız İlker Paşaya ve Van İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Bülent Mercimek, Osman Albay ve Rıza Albay her zaman destekçimizdir. Kendilerine teşekkürü borç biliriz. Ayrıca Van Karayolları Bölge Müdürümüz Hasan Ali Bey'e de bizlere yardımlarından dolayı teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Derneğin açılış konuşmasını yapan AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, “Recep Tayyip Erdoğan döneminde engellilere ve aillerine sağlanan destekler,  onların şehirleştirilip, sosyal haklarının iyileştirilmesi ve çokça arttırılması gibi bir çok alanda iyileştirmeler yapıldı. Neresinden bakarsanız bakın inanılmaz büyük çalışmalar yapıldı. Her yıl istisnasız Cumhurbaşkanlığı külliyesinde  kura ile engelli kardeşlerimizin  işe alımları gerçekleştiriliyor. Engelli kardeşlerimize ciddi anlamda destekler sağlanıyor. Engelli aile ve kardeşlerimizin dua istirham ediyorum.” Dedi.

Engelli vatandaşlarla ilgili bir anısını aktaran Gülaçar, “Geçen hafta yaşadığım bir hadiseyi istirham edeyim. Bir  büyüğümüzle sohbet ederkn dedi ki benim zihinsel engelli bir yeğenim var. Fakat ben o yeğenime şu ana kadar bir çorap bile alabilmiş değilim. Ama sağolsun amcası ona her ay para gönderiyor. Her ay destekte yardımda bulunuyor. Bizde merak ettik kim bu amcası diye sorduk. Tayyip amcası dedi. Bunu duyunca hem gözlerim doldu hem de bir hakikati göre şansım oldu. Hükümetimiz engelli kardeşlerimizin geleceği adına bir güven temin ediyor ve bu kurumun hayırlara vesile olmasını diliyorum.” İfadelerinde bulundu.

Van Güleryüz Engelliler Tiyatro Derneği Kadın Başkanı Aysun Erdenk ise, “Bir Bilet hayattır” sloganıyla vatandaşları duyarlı olmaya davet etti. Erdenk, “İlk tiyatromuz 14 Eylül’de olacak. Daha büyük kitlelere hitap etmek bizim için çok daha önemli. Ne kadar çok kişiyi tiyatroya sevdirip projemize alırsak o kadar geniş kitlelere ulaşmış oluruz. İnsanlar en azından  bir defa bile olsa tiyatroya gidebilirlerse hem maddi hem de manevi olarak çok büyük katkıda bulunuş olurlar. Oradan gelen gelirler bizim için  çok önemli oluyor. Belkide ihtiyacı olmayan bir insan bu işi gönüllü bile yapabilir. Ben bunu ilk duyduğumda gerçekten  gözlerim ışıl ışıl oldu. O yüzden severek yapıyoruz. İnsanlarımızın bu konuda duyarlı olduğuna inanıyorum.” dedi. (YENİ DOĞU GAZETESİ-GazeteVAN)

  • Etiketler : VAN VAN HABER ENGELLİ DERNEK GÖRME ENGELLİ
  • YORUM YAP

    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER