Başkan Türkmenoğlu, Ahilik programı kapsamında esnafı ziyaret etti
emineller-faturavizyon

Başkan Türkmenoğlu, Ahilik programı kapsamında esnafı ziyaret etti

Van'da AK Parti İl Başkan Kayhan Türkmenoğlu, Ahilik programı kapsamında esnafı ziyaret etti.

Abone Ol

2021-09-16 21:49:15 | Son Güncelleme : 2021-10-18 05:31:29

Başkan Türkmenoğlu, Ahilik programı kapsamında esnafı ziyaret etti

Ziyarete AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, İl Başkan Yardımcısı Pınar Gülle, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Demirciler Odası Başkanı Kenan Akalın, Berberler ve Kuaföreler Odası Başkanı Veysel Koç katıldı.


Başkan Türkmenoğlu "Ahilik" programı  kapsamında ilk ziyaretini Sanayi Sitesine gerçekleştirdi. Ziyaretini yılların demir ustası olarak bilinen Turgut Van'lıyla gerçekleştiren  Türkmenoğlu bin yıllık  köklü geçmişe sahip olan ahiliğin sonucunu  bugün de esnafımızla yaşadığımızı belirterek, "Geçmişten günümüze gelen kültürümüzün yeni nesillere aktarılması yaşatılması çok önemli. Bizim kültürümüzde esnaf ve sanatkarlar önemli yer tutuyor. Bizler her zaman sanatkarlarımızın ve ustalarımızın yanında olacağız" dedi.

60 yıllık Demircilik mesleğini icra eden Turgut Van'lı ise biz küçükken çocukken fakirlik vardı okuyamadım, babam bir kalay ustasının, kalaycının yanına bıraktı 7 yaşımdan beri çalışıyorum. Demirci oldum, zor bir meslek olmasına rağmen devam ettim mesleğime, bu yaşta hala çalışıyorum. İşimi çok seviyorum. Allah rızkımızı veriyor. Vakti zamanında mesleği öğrettiklerim oldu, şimdi  ise pek talep olmuyor" diyerek, bu anlamlı ziyaret için Başkan Türkmenoğlu'na teşekkür etti. Türkmenoğlu ve beraberindeki heyet bir sonraki  ziyaretini  Berberlerle  devam ettirdi. Usta, kalfa, çırak olmak üzere üç kuşağı bir araya toplayan Türkmenoğlu ,berberlik ve kuaförlük mesleğinin yılların değişmeyen ve hiç bir zaman bitmeyen mesleklerden birisi olduğunu dile getirerek "Burada üç kuşak var, usta, kalfa ve çırak bizler "Ahilik" haftasında  bu güzel ve anlamlı günde üç kuşağı bir araya getirdik.65 yıldır bu mesleği sürdüren Recep Çilingir ustamıza pırlanta gibi yetenekli gençler yetiştirdiği için teşekkürü bir borç biliriz" dedi. Berber Ustası Recep Çilingir ise Başkan Türkmenoğlu'na  yapmış olduğu ziyaret için teşekkür etti.

Sohbet havasında geçen ziyaretler  hatıra fotoğrafları çekimiyle son buldu.

  • Etiketler : AHİLİK KAYHAN TÜRKMENOĞLU SİYASET ESNAF ZİYARETİ VAN VAN HABER VAN HABERLERİ
  • YORUM YAP

    Yorumlar (0)

    Bu habere ilk yorum yapan sen ol.

    ÖNERİLENLER